MAROKO Leona Urbancová

Maroko. Nádherná země, která
Vám navždy utkví v srdci.

Proč navštívit právě Maroko

Maroko je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších zemí, kterou jsem navštívila. Tato exotická země Vám nabídne královská města se starou medinou, kde máte občas pocit, že jste se ocitli ve středověku. Jsou tu různé řemeslné dílny, mešity, medresy, trhy a koželužny. Budou Vám připadat tak trochu jako z pohádky, zvláště pak staré pevnosti - kasby, které jsou z hlíny a mají neopakovatelné kouzlo. Můžete se vydat do pouště, strávit zde noc mezi nádhernými dunami, které několikrát denně mění svou barvu a za zvuku berberských bubnů pozorovat noční oblohu. Nebo se můžete vydat přes krásné kaňony, projet si Atlas, vystoupit na nejvyšší horu Jebel Toubkal či strávit několik dní v horách a poznat život Nomádů. Možností, co dělat v Maroku je opravdu hodně, zajistíme vše podle Vašich představ a požadavků s místním průvodcem - řidičem v jedné osobě mluvícím několika jazyky, či s českým průvodcem.

Neváhejte navštívit tuto nádhernou zemi,
jistě Vám stejně jako mě navždy utkví v srdci.

Prohlédněte si zajímavá místa

Doprava

Zajistíme Vám terénní vozidlo 4x4 se spolehlivým a zkušeným řidičem mluvícím minimálně jedním z těchto jazyků - anglicky, francouzsky, německy, španělsky. Většinou ovládají více jazyků. Do auta se vleze maximálně 6 osob. Bude o Vás postaráno po celou dobu, budete si moc určit čas odjezdu od hotelu, zastavit se cestou kde budete chtít. S touto agenturou spolupracuji dlouhodobě a mám pouze pozitivní ohlasy.

Ubytování

Zajistíme hotely dle Vámi zvolené kategorie a rozpočtu, osobně doporučuji riády, které mají své kouzlo a jsou pro Maroko typické.

Tipy na zajímavá místa

Casablanca - Mešita Hassana II.

Je největší mešitou v Maroku a má také nejvyšší minaret s výškou 210 m. Stavba probíhala v letech 1986 - 1993 pod dohledem francouzského architekta Michela Pinseau. Stojí na břehu Atlantského oceánu, jehož hladina je pozorovatelná přes prosklenou podlahu. Zdi jsou obloženy mramorem a střechu vážící 1100 tun je možno při nepřízni počasí zatahovat. Při stavbě byl použit mramor, žula, titan, bronz a luxusní dřeva. Má kapacitu 25 000 věřících a dalších 80 000 se může účastnit v přilehlých prostorách. O stavbě se začalo uvažovat po smrti krále Muhammada V. v roce 1961. Jeho syn a následník král Hasan II. pro něj chtěl vybudovat velkolepé mauzoleum, které by bylo hodno jeho významu v dějinách Maroka. Na výstavbě pracovalo denně 1 400 pracovníků, na výzdobě se podílelo 10 000 umělců a řemeslníků. Náklady na stavbu se odhadují na 15 miliard korun. Hasan II. chtěl postavit druhou největší mešitu na světě, marocká vláda však na takový projekt neměla peníze. Částečně byla stavba financována veřejnou sbírkou, do které přispělo kolem 12 milionů lidí. Velkou částku darovala také Saúdská Arábie a Kuvajt.

Rabat

Rabat je posledním ze čtyř královský měst. V roce 1912, v době francouzského protektorátu, se stal hlavním městem země a zůstal jím až do dnešní doby. Město je sídlem vlády a domovem krále. Má kolem 2 milionu obyvatel a rozkládá se na pobřeží Atlantického oceánu a zároveň v ústí řeky Bou Regreg. Mezi největší památky patří minaret Hassan, mauzoleum Mohammeda V. a pevnost Kasbah des Oudaias. Ve městě také sídlí Univerzita Mohammeda V. Na sever a jih se rozkládají pláže.

Chefchaouen

Někdy též zkráceně Chaouen dle místních, je město na severu Maroka v pohoří Rif se 43 tisíci obyvateli. Město je proslulé u turistů díky své typické modré barvě na fasádách domů, pěstováním konopí v okolních horách a prodejem hašiše. Původ jména je podle dvojité hory nad městem ech-Chaoua, což znamená rohy. Architektura je značně ovlivněna andaluským charakterem. Je o něco méně zdobná a honosná, často však stejně invenční. To, co však turisty přitahuje nejvíc, jsou bílo-modře nalíčené fasády lemované zlatavými kamennými zdmi. Střechy městských domů s širokými převisy jsou často obložené kachlíky a značně se odlišují od plochých střech ve zbytku Maroka.

Meknés

Jedno ze čtyř královských měst, má asi půl milionu obyvatel. Toto moderní město kypí životem, přesto je relativně tiché a klidné a jeho historie sahá až k časům Říše římské. Římské impérium se do oblasti Meknésu dostalo už v roce 117 n.l., samotný Meknés pak vzniknul především díky pevnosti postavené v 8. století. Berberský kmen Maknassa osídlil tuto oblast v 10. stol a kolem původní pevnosti se rychle začalo rozrůstat město. Zlaté časy zažil Meknés v době Marockého sultanátu za vlády Moulay Ismaila, kdy se stal hlavním městem. Mezi nejzajímavější místa patří náměstí Hedim, které kdysi zápasilo s náměstím Djemaa el Fna v Marrakéši o statut “nejživějšího místa Maroka“. Brána Bab Mansour je největší a nejkrásnější branou ve městě, vede přímo na náměstí Hedim.

Volubilis

Od roku 1997 jsou ruiny Volubilis součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Je to částečně odkryté římské město nedaleko města Meknés. Bylo založeno v úrodné zemědělské oblasti a od 3. století př. n. l. rozvíjeno jako fénické osídlení. Od 1. století n. l. začal rapidní růst pod Římskou nadvládou, ve 2. století n. l. ve městě přibylo mnoho významných staveb, včetně baziliky, chrámu a vítězného oblouku. Prosperita Volubilis, která pocházela převážně z pěstování olivovníků, také podnítila výstavbu mnoha cenných domů s mozaikovou podlahou.

Fés

Další z královských měst, třetí největší město Maroka s počtem obyvatel přes jeden milion. Fés je tradiční arabské město s bohatou historií. Skládá se ze tří částí. Nejstarší medina, tzv. Staré město je obehnána hradbami a její počátky se datují na přelom 8.-9. století. Další dvě části jsou Fes Djedid a Francouzi vybudovaná Ville Nouvelle. Historie města sahá až do roku 789 kdy bylo založeno panovníkem Idrisem I. Mezi lety 1170 až 1180 byl považován za největší město tehdejšího světa, stalo se centrem Féského království. Scházeli se v něm největší vědci a církevní hodnostáři své doby, jak muslimští, tak i křesťanští, kteří sem jezdili studovat i z Evropy. Součástí Marockého impéria se stal roku 1548. V dnešní době nabízí Fés mnoho kulturních památek, je obecně považován za jedno z nejzachovalejších muslimských měst s krásnými medinami. Zároveň je centrem rukodělných prací, koupíte tady snad všechno. Uprostřed mediny narazíte na krásnou mešitu Karaouiyne. Labyrint starobylé mediny Fes el-Bali je také největší bezautomobilovou městskou zónou na světě. Uličky jsou tak úzké, že se tam auta prostě nevejdou. Jednou z nejznámějších atrakcí Fésu jsou barviči kůží.

Marrakéš

Je dalším ze čtyř královských měst, čtvrtým největším městem Maroka s 1,5 milionem obyvatel a je turisticky nejvíce navštěvované. Nachází se ve vnitrozemí Maroka na úpatí Vysokého Atlasu v nadmořské výšce 468 m n.m.. Je hospodářským a kulturním střediskem jižní části státu. Nesmíte zde vynechat návštěvu náměstí Djemaa el Fna, které se večer mění na jídelnu pod otevřeným nebem s různými atrakcemi pro turisty. Dále nesmíte vynechat návštěvu mediny, palác El Badi, Saadské hrobky.

Sahara - písečné duny Erg Chebbi

U Merzougy se nacházejí nejvyšší písečné duny v Maroku, cca 30 km dlouhý a 10 km široký pás písečných dun, které dosahují výšky až 150 m. Můžete zažít krásnou noc v kempu uprostřed dun, projet se na velbloudovi a zaposlouchat se do rytmu bubnů.

Ait Ben Haddou

Jedna z nejkrásnějších hliněných vesnic pohoří Atlas, kde se natáčelo mnoho známých hollywoodských filmů, například Lawrence z Arábie, Ježíš Nazaretský, Gladiátor nebo Honba za klenotem Nilu. V roce 1987 bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o seskupení hliněných staveb z vepřovic obklopených vysokými zdmi. Uvnitř hradeb se nacházejí úzké uličky, obytné domy a náměstí.

Gorges de Todra

Tento impozantní kaňon e považoaný za jednu z nevětších geologických zvláštností Afriky. Je přes 80 km dlouhý a u vstupu dosahuje výška kolmých stěn až 300 m.

Leona Urbancová

Má první velká cesta vedla před 15 lety do Peru, do kterého jsem se okamžitě zamilovala. Začala jsem se učit španělsky a za dva roky jsem se do této země vrátila již se svými klienty. Založila jsem společnost TRAVELMANIA s.r.o. a nabízela zájezdy do Latinské Ameriky, Asie a Afriky. Nejvíce mě k srdci přirostla Latinská Amerika a Asie, především Himaláje. V současné době provázím klienty na cestách, které si sami zvolí, zajišťuji letenky a radím s organizací. Mluvím anglicky a španělsky.

Kontakt

Leona Urbancová Majitelka společnosti TRAVELMANIA s.r.o.
Napište nám